Herod, Arcykapłani i Mędrcy

 

Upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Jezus jeszcze się nie narodził, a już dostrzegamy zarysowujący się podział ludzi na trzy ugrupowania. Możemy je zawsze wyodrębnić, gdy obserwujemy reakcje ludzi na zetknięcie się z Jezusem. Przyjrzyjmy się im:

1. Reakcja Heroda: nienawiść i wrogość. Herod obawiał się, że to małe Dziecię wtargnie w jego życie, zagrozi jego pozycji, władzy, prestiżowi. W pierwszym odruchu postanawia je zniszczyć. Zawsze znajdziemy ludzi, którzy chętnie zniszczyliby Jezusa

2. Reakcja arcykapłanów i uczonych w Piśmie: zupełna obojętność. Ustosunkowują się do tej sprawy tak, jakby ich zupełnie nie obchodziła, po prostu nie zwracają uwagi na Jezusa. Nic dla nich nie znaczy. Do dziś są ludzie tak zainteresowani własnymi sprawami, że Jezus Chrystus nie ma dla nich żadnego znaczenia.

3. Reakcja mędrców: uwielbienie. Pragną złożyć u stóp Jezusa Chrystusa najcenniejsze dary, na jakie było ich stać. Gdy człowiek uświadamia sobie miłość Boga w Jezusie Chrystusie, wówczas opanowuje go tylko podziw, miłość i uwielbienie.

          Cóż więc skłoniło Mędrców do oddania pokłonu? Ani Dziewica nie była kimś znamienitym, ani mieszkanie nie było okazałe, ani nic z tego, co przedstawiało się ich oczom, nie było zdolne ich poruszyć czy wprawić w zdumienie. Tymczasem oni nie tylko oddają pokłon, ale otworzywszy swe skarby ofiarują Mu dary, nie jako człowiekowi, ale jako Bogu. Symbolem tego było złoto, kadzidło i mirra. Nie ofiarowali ani owiec, ani cieląt, ale dary odpowiadające kościelnym obrzędom, to jest ofiarowali Mu uznanie, posłuszeństwo i miłość.

Mędrcy to ludzie ofiary, ale także ludzie zdolni do odkrywania tego, co piękne i wartościowe wśród codzienności. Nie dali się oszukać prostocie stajenki, bezradności małego dziecka. Jako ludzie naprawdę mądrzy uczą nas także, żeby nie myśleć tylko o sobie. Zdolność do ofiary pokazuje wielkość ludzkiego serca. Od ofiarnego serca zapalają się inne ofiarne serca.

 [1] 

Powrót

Święta

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. męcz. Augustyna Zhao Rong, prezb., i Towarzyszy

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
78090

Dzisiaj jest

czwartek,
09 lipca 2020

(191. dzień roku)

Zegar