Chrystus Prawdziwie Zamartwychwstał

Jesteśmy w centrum „paschalnego ogrodu”. Przez trzy dni Triduum doszliśmy do najcudowniejszego i najbardziej wartościowego „obiektu” naszej wiary, jakim jest Zmartwychwstanie Chrystusa. Zabrzmiało w naszych świątyniach radosne Alleluja. Ponieśliśmy w procesji figurkę Chrystusa Zmartwychwstałego, ale czyśmy poszli za Chrystusem żywym; czy te święta wnoszą coś nowego, ożywczego w naszą wiarę. Czy ten spacer po „ogrodzie” dał nam czas do refleksji nad darami, jakie otrzymujemy od Boga, naszego Stwórcy.

Przed laty na ekranach amerykańskich kin był wyświetlany film zatytułowany Godziny ciemności, na podstawie powieści Oścień śmierci.

Uczony archeolog udaje się do Jerozolimy, aby jeszcze raz zbadać sprawę Jezusa z Nazaretu. Prowadzi tam wnikliwe prace wykopaliskowe i szuka grobu Jezusa. Odnajduje jakiś niezidentyfikowany dotychczas grób, którego położenie i forma zdają się w pełni odpowiadać ewangelicznym przekazom. Z jedną tylko różnicą: grób nie jest pusty! Odnaleziono w nim szczątki człowieka, pochowanego niespełna 2000 lat temu, mężczyzny w średnim wieku. Stwierdzono ślady męki poprzedzającej agonię: nakłucia na czaszce, ślady wbijania gwoździ w kościach dłoni i stóp, uszkodzenie żeber na jednym boku, dokonane prawdopodobnie pchnięciem włóczni... Szokująca diagnoza nasuwała się sama: Chrystus nie zmartwychwstał! Chrześcijaństwo jest wielką pomyłką!

Ta wieść idzie w świat: telewizja, radio, wszystkie dzienniki podają wiadomość: Chrystus nie zmartwychwstał!!!

Na ekranach telewizorów rysuje się koszmarny obraz świata:

Gasną lampki przy tabernakulach, z których usuwa się Najświętszy Sakrament...

Kościoły zamienia się na garaże lub sale koncertowe..

Ekipy porządkowe usuwają przydrożne krzyże...

Rozwiązują się zgromadzenia zakonne..

Księża się żenią...

Z dalekich krajów wracają zawiedzeni misjonarze...

Z byle jakiego powodu rozchodzą się małżeństwa...

Nie ma chętnych do pracy w domach opieki...

Chorych ogarnia rozpacz i beznadzieja...

Świat ogarniają „godziny ciemności”!!!

Zaskakujący jest jednak epilog tego filmu:

Na ekranie pojawia się reżyser filmu i wyjaśnia – Oto tak wyglądałby świat, gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, gdyby grób Jego nie był pusty.

Ta historia, to fikcja. Chciałem pokazać współczesnemu człowiekowi tę właśnie prawdę. Chciałem przypomnieć, jak bardzo prawda o Zmartwychwstaniu Chrystusa ukształtowała nasz sposób myślenia, wartościowania, działania, jak bardzo wrośnięta jest w naszą podświadomość. Szukamy wciąż przekonujących dowodów na Zmartwychwstanie Chrystusa, gdy tymczasem wystarczy zadać sobie pytanie: Jak wyglądałby świat, gdyby Chrystus nie Zmartwychwstał?

On prawdziwie zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi, a potem innym. A dzisiaj ukazuje się nam i chce, byśmy za Nim poszli, byśmy swoje życie budowali w oparciu o zawierzenie Jemu. Niedziela Zmartwychwstania przypomina każdemu z nas, że Bóg jest cały czas otwarty na człowieka; że Bóg na człowieka czeka. Współczesny człowiek mając świadomość własnej nędzy i małości tak bardzo potrzebuje tego daru Zmartwychwstania. Trzeba chcieć zawierzyć Bogu w każdej sytuacji życia, w radości i w biedzie, w samotności i w cierpieniu umieć powiedzieć: Jezu, ufam Tobie, Tobie się oddaję.

Dziękuję za wspólne wędrowanie przez dni Triduum Paschalnego po ogrodzie naszej wiary. Dziękuję każdemu z Was za dar słuchania, modlitwy i nowego spojrzenia na Sakramenty święte – Eucharystię, Kapłaństwo, Chrzest – i nowe spojrzenie na Krzyż. Dziękuję wszystkim uczestnikom procesji rezurekcyjnej. Nieodzowne jest, abyśmy poszli w świat – świat naszej codzienności – pracy, nauki, spotkań towarzyskich i głosili sami, bez „profesjonalistów” tego świata – Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwie Zmartwychwstał!

 [1] 

Powrót

Święta

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. męcz. Augustyna Zhao Rong, prezb., i Towarzyszy

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
78105

Dzisiaj jest

czwartek,
09 lipca 2020

(191. dzień roku)

Zegar